Historia spółdzielczości mleczarskiej na ziemi Głuchowskiej sięga roku 1911, kiedy to powstała tu Spółdzielnia działająca przez długie lata pod nazwą Ziemiańska Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie. Początki jej działalności były bardzo trudne, jednak dzięki ogromnemu zaangażowaniu miejscowych rolników i mieszkańców Głuchowa oraz
podjętemu wysiłkowi organizacyjnemu, działalność Spółdzielni szybko się rozwijała i skupiała coraz większą liczbę dostawców mleka. Po kilku latach istnienia Spółdzielnia stała się ośrodkiem życia gospodarczego ludności Głuchowa.

Pierwsza wojna światowa zahamowała rozwój polskiej spółdzielczości mleczarskiej na całe dziesięciolecie. Spadło pogłowie krów we wszystkich wsiach, część zwierząt zarekwirowało wojsko. W roku 1917 głuchowska Spółdzielnia wznowiła działalność na szerszą skalę.
W związku z rozwojem Spółdzielni i pozyskiwaniem większej ilości członków powstawały kolejno jej filie. Mleczarnia w Gluchowie w latach 1928-29 w sezonie letnim przerabiała dziennie około 7 tys. litrów mleka, zaczęło jej brakować bazy pomieszczeniowej. Budowę nowej mleczarni rozpoczęto w 1929 r, zakończono w roku 1931. Budynek i jego wyposażenie były na owe czasy nowoczesne i zabezpieczały w pełni przerób skupionego mleka. Zapewniony był też zbyt produktów. Spółdzielnia przynosiła stałe zyski.
W okresie drugiej wojny światowej działalność Spółdzielni Mleczarskiej w Głuchowie nie została przerwana. Skupowano mleko jako kontyngent od ludności; było ono przerabiane na masło i przekazywane w dużej części na potrzeby wojska. W okresie okupacji działalność Zarządu była zawieszona, jednak już w pierwszych dniach po wyzwoleniu w 1945 r. została wznowiona.

czytaj dalej >>>